تمامی چیز درباه سیکاس و یادگرفتن طرز تکثیر و ازدیاد آن با عکس : دستگاه لیزر

همه چیز درباه سیکاس و آموزش نحوه نشر و ازدیاد آن با عکس :

نامهای مرسوم : نخل زینتی سیکاس , سیکاد , نخل ساگو , سیکاس رولتا , سیکاس رولوتا , پالم سیکاس

اسم علمی &# دستگاه لیزر های کمرنگ و روشن قادر است ناشی از مواد درخشان کننده شیمیایی باشد . , Sago palm

خانواده : Cycad سیکادها

نوع : درختچه فارغ از خزان همیشه سبز

مقاومت به سوزوسرما : متوسط

نیاز آبی‌رنگ : میانگین


نوروروشنایی : آفتابی تا نیم سایه

فصل دستگاه لیزر دهی : هر 2 تا 3 سال در فصل تابستان

رنگ دستگاه لیزر : شیری تا زردرنگ

رنگ میوه : از خاکستری به نارنجی متمایل می شود

مقدار : حداکثر 6 تا 7 متر ارتفاع و با دقت به تازه وارد بودن گیاه در ایران ( حدود 100 سال ) حداکثر سایز های جان دار 1 . 5 تا 2 متر است و 2 . 5 متر گستردگی است ولی عمر این گیاه تا 700 سال هم مشاهده شده است .

کاربرد ها در محوطه سازی : مرکز دید , تقارنی , کانونی , چمن کاری ها , باغچه کاری , فضای داخلی منازل و ساختمانها

رنگ برگها : سبز تیره

سیکاس به دلیل پرورش کم‌ , گیاهی نسبتا گران و از لحاظ زیبایی و جلوه گیاهی گران قیمت و تشریفاتی به حساب میاید و اغلب زینت بخش سالنهای گرانقدر , ادارات , مکانهای تجاری و خانگی است و مدل سیکاس رولتا Cycas revolute در ایران از دیگر گونه های سیکاس مرسوم خیس و دوستداشتنی تر و شناخته شده تر است و یکی‌از بزرگترین های این مدل ( سیکاس رولوتا ) در دستگاه لیزر شن گیاه شناسی کیو KEW در ان دستگاه لیزر ستان نگهداری می شود .

از دیگر اشکال اشکال گیاه سیکاس میتوان به سیکاس زامیا , استانژیا و سیکاس غول پیکر و تبارک سراتوزامیا , دیون , میکروسیکاس اشاره نمود که در جمهوری اسلامی ایران نادر یا کیمیا می باشند .

نخل سیکاس روالتا دارنده جنس نر و ماده است و به اصطلاح گیاهی دو اساس هست . جنس نر و ماده سیکاس از روی ظواهر تنه و برگ آن قابل تشخیص نمی‌باشد و بعداز دستگاه لیزر دادن گیاه بالغ تشخیص جنسیت سیکاس از روی شکل دستگاه لیزر ها قابل تشخیص است .

دستگاه لیزر سیکاس ماده

دستگاه لیزر ماده سیکاس

ولی در موردها دکوری بدون این‌که جنس گیاه چه چیزی است روشهای حفظ آن یکسان بوده و از نظر ظاهری و زیبایی هیچ کدام از شالوده های نر یا این که ماده سیکاس هیچ ارجحیتی بر یکدیگر ندارند .

دستگاه لیزر نر سیکاس

دستگاه لیزر سیکاس جنس نر

نکات اصلی در حفظ از بذر سیکاس برای مدت طولانی :

نگهداری از بذر سیکاس برای دوران طولانی نیاز به اعتنا و موقعیت خاصی داراست که با رعایت نکردن آن‌ها بذر سالم به بذری که توان باروری و رشد ندارد تبدیل میگردد .

بذر سیکاس درصورتی که در هنگام حفظ رطوبت کافی نداشته باشد , خشک شده و نصیب داخلی و هسته بذر از پوسته طاقت فرسا بیرونی آن غیروابسته میگردد و در شرایطی‌که اینگونه ادامه داشته باشد منجر از لا به لا رفتن قوه نامیه آن می‌گردد .

در این‌حالت با پرتاب کردن بذر درون یک ظرف آب روی آب شناور می‌ماند چون قسمن داخلی آن کم آب شده‌است و با حیف کردن آب سبک می گردد . درصورتی که که بذرهای برنا و یا این که تندرست که در جای مناسبی محافظت گردیده اند به پایین تراز آب غرق می‌شوند .

این روش یکی‌از مرسوم ترین روشها برای تشخیص بذر سالم سیکاس از بذر نامطلوب است .

تکان دادن بذر سیکاس و صدای جنبش میل کردن هسته آن هم بذر غیرمناسب و خشک شده را مشخص می‌کند . ولی در صورتیکه مدت کوتاهی از کم آب شدن آن قبل باشد با یک یا این که دو روز خیساندن بذر گاهی میتوان انتظار ریشه دهی و جوانه زنی از بذر داشت .